Irodám tavaszi nagytakarítása során kezembe akadt egy cikk, amit még valószínűleg doktorandusz koromban kaptam: Daniel Hamermesh útmutatója a tudományos etiketthez. Aki teheti, olvassa el, mindenesetre nézzük a legfontosabb, talán kevésbé nyilvánvaló szabályokat.
Induljunk ki abból, hogy van egy megírt cikk.
- Ne várjunk a legutolsó változatra. Ha egy cikket lezártunk, a kollégák visszajelzése teljesen felesleges. Az utolsó előtti változat viszont már kellően érett.
- Nyugodtan küldjük el a nagykutyáknak. Visszajelzés nélkül nehéz haladni, s ha a címzettek egyike érdekesnek találja a cikket, sőt még válaszol is, azzal csak nyerhetünk. Az email pedig ingyen van.
- Nem kell nagy feneket keríteni a dolognak, nem kell hosszú kísérőlevél, ne fényezzük saját munkánkat. Pontosan tudni fogja a címzett, hogy mit remélünk tőle, az öntömjénezéssel csak nevetségessé tehetjük magunkat.
- Ne várjunk választ. Már az is siker lehet, ha +1-szer látta a nevünket.
- Minden megjegyzést köszönjünk meg, de ne várjunk további segítséget. Borzalmas dolog ugyanazt a cikket újraolvasni.
- Szóbeli előadásban foglalkozzunk a lényeggel. Az irodalmat a hallgatóság valószínűleg ismeri, a technikai részleteket kevesen követik.
- Az észrevételeket fogadjuk el. Ebben a szakmában mindig a hozzászólónak van igaza. A nyilvánvalóan hibás kommentekre ne is reagáljunk, csak olyan vitába menjünk bele, aminek a célja a hozzászólás tartalmi tisztázása.
- A címhez tartozó "thanks" lábjegyzetben köszönjük meg a segítséget. Az elérhetőségeken és a támogatóknak mondott köszönetnyilvánításon túl itt másnak helye nincs.
- Ne trükközzünk a köszönetekkel. A szerkesztők ritkán választanak innét bírálót, de
- csak ezért ne hagyjunk ki valakit
- direkt emiatt ne említsünk meg egy nemkívánatos bírálót.
- Adjunk be rendezett kéziratot! Ne legyenek benne sajtóhibák. Ugyanakkor a formai követelményeket elegendő az elfogadott cikknél betartani.
Hogyan publikáljuk a kéziratot? Természetesen csak nemzetközi tudományos folyóiratokban, de melyikben? Jobb helyeken erős publikációkat várnak, célszerű tehát egy minél jobb lappal próbálkozni.
- Készítsünk publikációs stratégiát! Ha elutasításra kerül a cikk, így rögtön tudjuk, hova küldhetjük következőnek. Kezdjük egy erősebb lappal, ahol a mostanában megjelent cikkek alapján vélhető, hogy a szerkesztő szimpatizál a témával. Több laphoz egyszerre beküldeni szigorúan TILOS.
- Kísérőlevélnek elég annyi, hogy ezt és ezt itt és itt szeretném publikálni.
- A beadás után 4-6 hónappal érdemes -udvariasan- érdeklődni a cikk iránt. Türelmetlenség miatt még nem utasítottak el senkit, érdektelenség miatt már volt, akit megszóltak. Az elhúzódó bírálat oka gyakran a bizonytalan szerkesztő: a tökölődéssel jöhet a helyére egy új, aki visszakézből elutasítja a cikket (már jártam így).
- A bírálat elkészültével kapunk egy levelet
- I. típus: elutasítás. Jó lapoknál ez a legtermészetesebb, lehet továbbmenni. Vitázni teljesen felesleges; ugyanide ezt a cikket már nem lehet beadni.
- II. típus: megengedi a cikk átdolgozását. Az ilyen levél néha nagyon negatív. "Nem, hiszem, hogy a cikk publikálható ebben a lapban, de..." Tekintettel arra, hogy egy másik laphoz beadva igen kicsi az esély, hogy legalább egy ilyen választ kapunk, ráadásul a publikációs stratégia alapján azok amúgy is gyengébbek, mindenképpen érdemes átdolgozni a cikket.
- III. típus: bátorít az újradolgozásra.
- IV. típus: változtatás nélkül elfogadja. Ez brutálisan ritka. Szerintem a bíráló, aki ilyet javasol, nem is olvasta a cikket.
- Elutasítás esetén vegyünk egy mély lélegzetet, a kapott bírálat alapján dolgozzuk át a cikket és küldjük el a következő laphoz. Egy elutasítás még semmi, ennyi hibalehetőség van a bírálati folyamatban. 3-4 elutasítás után érdemesebb lehet az időnket más cikkekkel tölteni.A cikk mehet a fiókba.
- Ha átdolgozhatjuk a cikket, érdemes pár hetet vele tölteni, hogy leülepedjenek a kommentek. Hosszabb időt nem, nehogy új, kevésbé támogató szerkesztővel legyen dolgunk. Egy évnél többet semmiképpen ne várjunk. Ez a bírálók számára is fontos.
- Az átdolgozott cikk tartalmazza az összes kért változást, kivéve, ha valami nagyot téved a bíráló. Ekkor részletesen és udvariasan meg kell ezt magyarázni - de a bírálónak mindig igaza van. A kísérőlevélben célszerű tételesen kitérni a kért és elvégzett változásokra - bár túlzásokba ne essünk, a levél ne legyen hosszabb a cikknél, 4-5 oldal bőven elég.
- Az átdolgozott cikk ne tartalmazzon kéretlen változást! Pl ne tegyünk bele új ötleteket.
- Az újabb levél, akár az első, lehet többféle, de változást általában csak kisebbeket kér. Újabb és újabb bírálati körök esetén előfordulhat, hogy a szerkesztő sajnálja megadni a kegyelemdöfést, jóllehet publikáció itt ebből a cikkből nem lesz. Jobban járunk, ha másik laphoz fordulunk.
- Az elfogadott cikket már formailag is át kell dolgozni, tartsuk be a kért határidőket. A nyomdakész változatot alaposan, betűről-betűre ellenőrizzük és postafordultával küldjük vissza. Ekkor a cikken tartalmilag módosítani nem lehet.
A sikeres publikáció után mi is kaphatunk megkereséseket cikkek véleményezésére:
- Nem kell reagálni a kapott cikkekre, különösen, ha nincs mondanivalónk.
- Ha bármilyen észrevételünk van, írjuk meg. Komoly visszajelzések nagyon ritkán fordulnak elő, de még a kisebb észrevételek is ritkák.
- A jófejséggel építhetjük a szakmai kapcsolatokat. Elvesz az időnkből, de véleményezésre használhatjuk a kevésbé termékeny idő-, vagy napszakokat.
- A szemináriumokon való részvétel hasonló gesztus, de mi is fejlődünk általa.
- A folyóiratokhoz beadott cikkek bírálata már egy komolyabb szint. Egy fiatal kutató soha ne mondjon nemet egy ilyen felkérésre. Ha a cikk szakmailag távol áll tőle, akkor és csak akkor mentse ki magát egyúttal jelezve, hogy más cikket szívesen vállal.
- Kétszer ne bírájuk ugyanazt a cikket, ha egy elutasított cikk egy másik helyről újra hozzánk kerül, szerencsés ezt azonnal jelezni.
- Gyorsan készítsük el a bírálatot. Ugyanezek a szerkesztők fogják a mi cikkünket is kezelni...
- A bírálat egy rövid összefoglalás után tartalmazza a főbb, majd az apróbb észrevételeket. Ha nincs meg egy oldal, nem végeztünk alapos munkát.Az elutasítás is legyen kedves, segítőkész; javasoljunk alkalmasabb outletet. A cél nem a büntetés, hanem, hogy haladjon a tudomány. Ne akarjunk bosszút állni szakmai ellenfeleinket!
- Kísérőlevél. A szerzőnek szóló bírálat mellett lehetőségünk van a szerkesztőnek is mellékelni pár sort. Ebben tömören, világosan írjuk meg, ha rossz, vagy nem elég érdekes a cikk.
- Az újraírás után visszakapott cikkel kapcsolatban ne legyenek új észrevételeink, csak ha új részek vannak benne.
A szakmai etikettben a legfontosabb, hogy ne legyünk barátságtalanok, mert akkor csak a stílusunkra és nem a mondandónkra fog mindenki figyelni. Legyünk határozottak (de ne tolakodók). Ha ki akarunk tűnni a sok ezer kutató közül, fel kell hívni magunkra a figyelmet. És azt tegyük, amit másoktól várunk velünk szemben.
Hamermesh, D. (1992). The young economist’s guide to professional etiquette. The Journal of Economic Perspectives, 6(1), 169–179.