Lezajlottak a választások és szerintem mindenki meglepődött, aki az elmúlt hónapokban csak a Facebookot olvasta és nem lépett ki Budapestről. Remélem hamarosan eltűnnek a plakátok és a kampány nyomai, visszatér az élet a normális kerékvágásba de addig is nézzük, mi vezethetett ehhez az eredményhez.
A Fidesz körbehordta a véres kardot és az emberek elmentek szavazni. A Fideszre. A legszegényebb régiókban is, pont azok, akiknek a sorsát a Fidesz - mint a sajtó megírta - nem viseli a szívén. Innen nehéz az ellenzéknek nyerni, de mégis azt gondolom, hogy nem a Fidesz nyerte a választást, hanem az ellenzék vesztette el.
Ennek elsődleges oka szerintem az, hogy a pártok nem igazán veszik figyelembe a választói preferenciákat, egyszerűen figyelmen kívül hagyják, hogy Magyarország egy konzervatív, keresztény ország. Annak, aki ezt nem élte át, talán nem nyilvánvaló, de a kommunizmus során elég sokat szenvedtek a konzervatív, hívő emberek. A hitüket ennek ellenére megtartó emberek identitásának ma is fontos része a vallásosság és aligha vevők a liberális politikára, vagy az elvtársak visszatérésére. Másrészt a baloldali pártok sem érzik fontosnak, hogy a keresztényekkel, mint csoporttal foglalkozzanak: a KÉSZ kérdéseire érdemben nem válaszolt a DK, az Együtt, a MLP, az MSZP és a Párbeszéd sem (a Fidesz sem, de a KDNP válaszát szerintem mindenki elfogadja közös válasznak), pedig léteznek baloldali keresztények is. Ebből aztán következik minden más is.
Egyre többen emlegetik a Jobbikot és az LMP-t, mint két, gyakorlatilag ugyanazt a szerepet betöltő pártot. Tiszta a kezük és egyik sem az állampárt utódszervezete (= nem tabu egy konzervatív, pl. fideszes szavazónak). Ma már mindkét párt az Orbán és Gyurcsány-kormányokban csalódott embereket veszi célba, identitásuk fontos eleme, hogy senkivel sem paktálnak le. Számukra nem megoldás, ha az Orbán kormányt egy Gyurcsány kormánnyal sikerül leváltani. Így, hosszú távon gondolkodva, még akkor sem érte volna meg nekik visszalépni, ha ezzel esetleg növelték volna a a legesélyesebb ellenzéki jelölt támogatását. De nem növelték volna, mert a támogatóik nagy része éppen azért választja őket, mert mondjuk nem akar egy öreg komcsira szavazni. Akinek sikerült az orrbefogás, az így is átszavazott (a szavazókörzeti egyéni és listás szavazatok száma között nagy különbségek vannak), viszont ezzel az LMP (vagy a MoMo, vagy az MKKP) rengeteg töredékszavazatot veszített, például éppen a DK javára. Érdekes volna összeszámolni, hogy hol tartanának az egyes pártok, ha nincs a taktikai szavazás - ami ugye egy eleve kudarcra ítélt kezdeményezés volt.
Ezzel együtt sokan az LMP-t kiáltják ki bűnbaknak, holott a baloldal eredményessége szempontjából ugyanilyen "károsak" voltak a Momentumra, az Együttre és a Kutyapártra leadott listás szavazatok. Még a Momentum reklámjaiban is felbukkant Csóka Endre elemzése mely szerint várhatóan a Momentumra adott listás szavazatok lesznek a legértékesebbek. Az elemzés sarokköve, hogy a MoMo a bejutási küszöb környékén lesz - holott a közvélemény-kutatások 2-3% környékére tették a pártot. Fel is merült bennem, hogy Endre (i) momentumos ügynök, aki ezzel a trükkel akar listás szavazatokat szerezni a pártjának, vagy (ii) fideszes ügynök, aki ezzel a trükkel akar lenullázni listás szavazatokat :-) Endre elemzése lehetett volna egy önmagát beteljesítő jóslat is: a környezetemben több neves empirikus kutató is elköteleződött a Momentum mellett - az empirikus megközelítést mintegy polcra téve. De nem ez lett, a Momentum nem lépte át a küszöböt, pedig ha az említett három pártra leadott listás szavazatokat arányosan felosztjuk az MSZP-P, a DK és az LMP között, akkor a baloldal két szavazattal többet kapott volna (egyet a Fidesztől, egyet pedig a Jobbiktól elvéve az MSZP-P, illetve az LMP kapta volna).
Mi a választás tanulsága? Szerintem a Fidesz a választást nem a kommunikációs dömpinggel nyerte, hanem mert az ellenzéki pártok nem igazán akartak nyerni. Ha ugyanis az lett volna a cél, akkor olyan jelölteket keresnek, akik nem csak a baloldalon népszerűek, de legalábbis elfogadhatók a konzervatívabb, sőt, akár jobbikos szavazók számára is. Ez persze kellemetlen, hiszen nagy nevek, a pártok régi káderei is partvonalra kerülhetnek. Én ezt a szándékot egyedül az LMP-ben láttam, ha az ellenzék nyerni szeretett volna, akkor az LMP-s jelöltek mögé kellett volna felsorakoznia. Meg aztán nem lenne rossz a belvároson kívül is megnézni a választókat.