Jakab Andor megírta, hogy tőle miért nem kapunk munkát. Például azért, mert Magyarországon olyan magas a központi elvonás, mint sehol másutt Európában. Van erre egyáltalán ésszerű magyarázat?
Nehéz megmondani, hogy miért pont ennyi, viszont az nem meglepő, hogy magas. Ennek négy fő okát látom.
1. Ha elvárjuk, hogy nyugati országban éljünk, ez sok pénzbe kerül. Egy rendőrautó, vagy egy injekciós tű itthon is annyiba kerül, mint nyugaton. Ha azt szeretnénk, hogy itthon is legyenek autópályák, megbízható orvosi ellátás, vagy éppen korszerű oktatás, viszont kevesebb a pénzünk legfeljebb a béreken spórolhatunk. A béreknek viszont nagy része a különféle adók révén rövid úton visszakerül az államkasszába, szóval ezen nem sokat tudunk. Így viszont nagyjából annyi adóforintra lesz szükségünk, mint mondjuk Belgiumnak. Hol ezzel a gond?
2. Belgiumban mindenki dolgozik és aki dolgozik ott adót is fizet. Közalkalmazottként könnyen beszélek, hiszen nincs mozgásterem. Fizetek adót, bár nyilván nem többet, mint kéne. Magyarországon aki megteheti, adót kerül, sőt csal, hiszen a társadalom ezt megtűri. Még örül is a vevő, ha nincs számla, hiszen ekkor a fizetendő összeg is alacsonyabb. Igaz, ekkor nem csak az áfa, de az szja, stb stb sem kerül befizetésre. Amit végső soron másnak kell befizetnie.
3. Korrupció, elfolyó pénzek, szerénytelen állam. Létezik nyugaton is, lehet, hogy több, szerintem kevesebb. "Érdekes" olvasni, hogy most tizedáron akarják rendberakni az ex-Moszkva teret. Vagy: miközben egy parlamenti képviselő bemondásra költheti a közös pénzünket én most éppen azon reszketek, hogy az LGS7 szervezői ugyan küldjék már el a részvételi díj számláját, ugyanis ennek hiányában - dacára a kártyás fizetésnek és a jól dokumentált részvételnek - zsebből kell kifizetnem. (Remélem ez majd megoldódik, de előfordult már, hogy egy Amazonon vett könyvet a végén én fizettem, mert nem volt rajta a számlán az eladó EU-s adószáma!)
4. Végül vegyük a következő matekpéldát: Ha a jóléti állam egy adózóra jutó költsége egy átlag belga 1500 eurós fizetésének 45%-a, akkor egy átlag magyar 600 eurós (és akkor még sokat mondtam) bérének hány százaléka?
A megoldás a kompromisszum: az állam nem viszi el az összes pénzünk, viszont nem is ad cserébe jóléti államot. Míg a MÁV egy óriási adósság és elmaradt-beruházás-galacsint görget maga előtt, a belga MÁV újjáépítette az összes főbb pályaudvarát, hogy a megnyíló piacokon a szolgáltatásaiból éljen meg. A Lendület programnak hála, igazából nincs okom panaszra, de a kutatás-fejlesztés támogatása mást jelent az Egyesült Királyságban és mást nálunk, holott mindkét országban tudás alapú társadalmat építünk. Végül pedig - persze ez már luxus - Hollandiának még harmadik világbeli országok segélyezésére is van pénze. A 38%-ból.