A SING8 konferencia első meghívott előadójaként Csermely Péter beszélt nemzetközi hírű kutatócsoportja, a LINK csoport hálózati kutatási eredményeiről.
A LINK csoport elsősorban orvosi, biológiai alkalmazásokban vizsgál hálózatokat, azonban a hálózatok tulajdonságai univerzálisak. Csermely szerint struktúrájában, tulajdonságaiban sok hasonlóság fedezhető fel a fehérjék, a közösségi, vagy éppen a gazdasági hálózatok között.
Egy hálózat lényege tulajdonképpen egy gráf, ami csúcsokból és élekből áll. A csúcsok a játék szereplői, az élek pedig a kommunikációs lehetőségeket mutatják meg. A szereplők jellemzően háromféle szerepet tölthetnek be:
1. Léteznek specialisták, akik csak bizonyos feladatok ellátására alkalmasak.
2. Vannak csomópontok, akik talán semmihez nem értenek, viszont kapcsolatban állnak sok specialistával, akiknek tovább tudják küldeni a feladatokat.
3. Végül vannak a kreatívok. A kreatív csúcsok meghatározóak a hálózat szempontjából. Szükség szerint alkalmazkodnak, képesek bizonyos fokú specializációra, de ugyanakkor többekkel is tartják a kapcsolatot.
A kreatívok szerepét kitűnően illusztrálja Michael (1997) sztrájk példája. Egy faipari gyár dolgozói sztrájkolni kezdtek, s a vezetőség hosszú tárgyalások után sem tudott megegyezni a szakszervezeti vezetőkkel. A gyáron belüli társasági kapcsolatokat feltárva jól látszik, hogy a két szakszervezeti meglehetősen marginális helyet foglalt el a dolgozók között. Ezzel szemben sikerült két olyan dolgozót azonosítani (az ábrán őket BC jelöli), akik sokkal központibb helyet foglaltak el és amikor a vezetőség velük ült le tárgyalni, hamar meg is egyeztek.
A hálózatot elnézve jól látható, hogy egyikük amellett, hogy sok fiatal barátja volt, kapcsolatot jelentett a spanyol ajkú és az idős dolgozókhoz is. A másik pedig amellett, hogy sok idős barátja volt, kapcsolatban állt az egyik fiatallal is.
Nagyon érdekes megvizsgálni, hogy egy hálózat hogyan reagál a stresszre - folytatta Csermely. Általában megfigyelhető, hogy a stressz hatására megerősödnek a lokális kapcsolatok, gyengül a globális együttműködés.
Példaként egy terrorista támadás után megfigyelt telefonálási szokásokat említette. A robbantás után jelentősen megnövekedett a telefonhívások száma, azonban természetesen szó sincs arról, hogy egyszerűen többet telefonáltak volna az emberek. A hívások döntő része a közvetlen hozzátartozók, barátok irányába történt, tehát a lokális kapcsolatok megerősödtek, miközben senkinek eszébe nem jutott egy elfeledett barát feltárcsázása.
Az élővilágban, például egy élesztő sejtje számára az egész élet tiszta stressz. Ha túl meleg van, stresszel. Ha túl hideg van, stresszel. Ha túl sok a táplálék, stresszel. Ha kevés a táplálék, stresszel. A stressz hatására a benne működő fehérjehálózat is megváltozik. Azáltal, hogy az egyes fehérjeközösségek közötti kommunikáció csökken, több fontos hatás is jelentkezik:
1. A sejt az alapvető életfunkciókra koncentrál
2. Az esetleges sérülést izolálja a sejt többi részétől, helyi sérülés marad
3. Akadályozza az esetleges zaj terjedését
4. Nagyobb szabadságot ad a helyi közösségeknek a jobb túlélési stratégiák feltárásában
5. Lehetőséget ad a közösségek közti konfliktusok rendezésére
A hálózat, ezen belül a kreatív csúcsok szerepe kritikus a változás szempontjából. Egy rugalmas hálózat előnye, hogy könnyen változik, viszont a rugalmasságából adódóan nem emlékszik korábbi állapotára, nehezen változik vissza, széteshet, míg egy túlságosan merev hálózat mindig emlékszik viszont képtelen változni. A biológiai rendszerekben megfigyelhető, hogy a táplálékbőség idején rugalmasabb, szűkös időben merevebb hálózatok alakulnak ki. Kornait idézi Csermely, aki a a kapitalizmust bőségi-, a szocializmust hiánytársadalomként írja le. A rendszerváltás tulajdonképpen felfogható egy merev hálózat rugalmas hálózattá alakulásának. Az ilyen változások jobb megértése kulcsfontosságú a hálózatok adaptációs és tanulási képességének megértésében.
Bár konkrétan a játék szó nem hangzik el sokszor az előadásban - Csermelyék a hálózati kommunikációt rendszerint egyszerű játékokkal, pl fogolydilemma modellezik - zárásként Csermely arról győzködi a hallgatóságot, hogy fogadjuk el, hogy a fehérjék is játszanak játékokat. A fehérjék rengeteget kommunikálnak: két fehérje reakciója komoly előkészületet igényel, költséges átalakulást, stb, s ezekre csak megfelelő "egyeztetés" után hajlandók.
Úgy vélem a biológiai párhuzamok nagyon izgalmasak lehetnek a gazdasági, társadalmi alkalmazásokkal foglalkozó kutatók számára: a biológiai rendszerek évmilliárdos tesztelésen estek át. Ha vannak is más, esetleg jobb stressz-álló hálózatok, ez egy újabb alkalom, ahol tanulhatunk valamit a természettől.
Csermely a kitűnő előadás végén kivetíti a kutatócsoport hálózati felépítését, explicite jelezve, hogy van még hely olyan kreatív csúcspont számára, aki a hálózatkutatás eredményeit összekapcsolja a játékelmélettel, közgazdaság-tudománnyal...
Ez az írás nem saját eredményeimet mutatja be, beszámoló, riport. Hibák előfordulhatnak - ezekért felelősséget nem vállalok, viszont örömmel veszem a javító észrevételeket.
Hivatkozások
Michael, J. H. (1997) Labor dispute reconciliation in a forest products manufacturing facility. Forest Products
J. 47, 41–45.